تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

درباره تلاش زمستانه آلپی دیواره علم کوه

  تجربه سالیان اخیر در حیطه دیواره نوردی ما را به این نتیجه رسانید که صعود آلپی دیواره علم کوه در فصل زمستان می تواند هدف مناسبی برای به چالش کشیدن توانایی ها و تجربیات دیواره نوردان ایرانی باشد.

  لذا این برنامه به پیشنهاد سعید آقاکاشی و همراهی مهدی فرهادی و علی لشگری اجرایی شد.

  هدف اصلی این برنامه تنها صعود زمستانه دیواره علم کوه نبود . چرا که این امر پیش از این محقق شده بود. هدف ما از اجرای این برنامه انجام صعود دیواره علم کوه با کیفیتی متمایز از صعودهای قبلی بود.

  در این برنامه کلیه تجهیزات و مواد غذایی مورد نیاز برای اجرای برنامه در یک مرحله و بدون بارگذاری قبلی توسط تنها سه نفر اعضای برنامه به منطقه علم چال منتقل گردید و صعود کنندگان دیواره در قالب یک کرده دو نفره با صعود فری سولو 300 متر یخچال پای دیواره خود را به ابتدای مسیر هاری روست رسانیده و پس از حدود25 متر صعود دیواره علم کوه با استفاده از ابزارهای یخ نوردی(کرامپون و تبر یخ)کار به علت برودت بسیار زیاد هوا و خطر هایپوترمی و سرمازدگی برنامه خود را خاتمه دادیم.

  تلاش برای صعود زمستانه دیواره علم کوه از مسیر هاری روست به روش آلپی در واقع تلاش برای گذار از روشهای سنتی صعودهای بزرگ و شاخص (کپسوله و یا محاصره ای همراه با بارگذاری های قبلی در منطقه و استفاده از نفرات زیاد) به روشهای نو و به روز دنیای کوهنوردی (صعود آلپی همراه با نفرات کم و بدون بارگذاری ) بود و این تلاش اگرچه به صعود کامل دیواره منجر نشد اما تجربیات بسیار ارزشمندی را نصیب اعضای تیم بطور خاص و کوهنوردی کشور بطور عام نمود که درصورت استفاده از این تجربیات می توان در آینده ای نزدیک شاهد اجرای برنامه های کوهنوردی خلاقانه و با ارزش در کوههای داخلی و یا خارجی بود.

  ضمنا" گزارش تفصیلی این برنامه در حال تهیه بوده و بزودی در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.

  از راست: مهدی فرهادی,علی لشگری,سعید آقاکاشی

  مهدی فرهادی در حال صعود طول یک

  سعید آقاکاشی در حال حمایت در کارگاه اول هاری روست

  مهدی فرهادی در تراورس ابتدای مسیر


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 28 بهمن 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160690
 • بازدید امروز :82804
 • بازدید داخلی :3727
 • کاربران حاضر :125
 • رباتهای جستجوگر:391
 • همه حاضرین :516

تگ های برتر