تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

قهرمان تنها

  کتاب "رهبری ارتفاعات بالا" به 8 خطر عمده که مدیران و رهبران سازمانها را تهدید می کند می پردازد. در این کتاب با الهام گرفتن از سرپرستی تیمهای کوهنوردی در شرایط سخت و پر خطر کوهستان و ارتباط دادن آن به رهبری سازمانها , خطراتی عمده ای که رهبران سازمانها و گروهها را تهدید می کند تحلیل نموده و برای ملموس بودن بیشتر این مفاهیم مثالهایی واقعی از عالم کوه و کوهنوردی را بعنوان شاهد مدعا مطرح می کند.

  لازم به ذکر است در اینخصوص بهمراه دوستانم در شرکت تجربه شاپرک آبی دوره آموزشی متفاوت و ویژه ای را با الهام گرفتن از این کتاب و تجربه های کوهنوردی و مدیریتی گروهمان جهت ارائه به رهبران سازمانها و گروهها طراحی نموده ایم

  مهدی فرهادی

  یکی از این خطرات ,خطر"قهرمانی تنها" یا lone heroism است که در این نوشتار به آن می پردازم.

  همه ما کم یا بیش با توجه به تجربه خود با قهرمانان تنها برخورد داشته ایم. افرادی که یکی از مشخصه های اصلی آنها این است که در گروه تا حدی بولد تر و برجسته تر از دیگران بوده و به اصطلاح بیشتر دیده می شوند اما همه این گروه از افراد قهرمانان تنها نیستند بلکه وجود برخی دیگر از شرایط و ویژگیهای رفتاری است که این افراد را به موجودات خطرناکی بنام قهرمان تنها بدل می کند.

  قهرمانان تنها میل شدید به دیده شدن دارند آنها می خواهند به هر قیمت شده برجسته تر و نمایانتر از دیگران باشند. در هرگروه در صدر بوده و دیگران را در مشت خود داشته باشند . همواره به آنها بعنوان ناجی و قهرمان نگریسته شود. و محور توجه و محبوب عام و خاص باشند. اما موضوع به همینجا خاتمه نمی شود مشکل این افراد ریشه ای تر و درونی تر است چرا که آنها تصور می کنند به تنهایی قادر به پیشبرد همه امور هستند و کسی جز آنها قادر به سرو سامان دادن به امورات سازمان و یا هدایت گروه نیست.

  قهرمانان تنها طالب شکوه و جلال هستند .

  نمونه هایی از این رفتار  را در افرادی در تیم می توان مشاهده نمود که تصور می کنند درخواست کمک از دیگران نشانه ای از ضعف است, بجای کار و تولید ارزش بیشتر وقت خود را صرف این امر می کنند که اهمیت و توانایی خود را ثابت کنند, دنبال این هستند که کار و مسئولیتهای دیگران را نیز تصاحب کنند, مشکلاتی را ایجاد می کنند که بعد خود بتوانند انرا حل کنند,درخصوص راه حل های قهرمانانه خود برای حل مشکلاتی که چندان نیز بزرگ نبوده اند داستان سرایی می کنند. سعی می کنند با ایجاد این تصور در بین اعضاء گروه که بدون این قهرمان تنها قادر به پیشبرد امور نخواهند بود گروه را در چنگال خود بگیرند و به خود وابسته کنند.

  خطر یک قهرمان تنهای طالب عظمت و شکوه باعث خرد شدن یک تیم می شود چرا که این قهرمانان تنها بدون آنکه حتی کرامپونها خود را از پایشان در بیاورند از روی هم تیمیهایشان رد می شوند.

  قهرمان تنها تنها در ادبیات و افسانه های حماسی کاربرد دارد اما در زندگی واقعی بشر از ماقبل تاریخ تاکنون قهرمان تنها معادل خطا و شکست و مرگ است.

  اما قهرمانان تنها در نمای دور بسیار جذاب و هیجان انگیز و محبوب هستند. قهرمانان تنها در ادبیات و سنما جایگاه والایی دارند و بسیاری از فیلمهای حماسی حول شخصیت این افراد ساخته شده اند اما جای این قهرمانان تنها در همان فیلمهاست چرا که در عالم واقع حضورشان منجر به کاهش روحیه کار تیمی و در نهایت عدم پیشرفت و شکست خواهد شد.

  اما رهبران ارتفاع بالا بجای اینکه سعی کنند قهرمان تنها باشند مسیری متفاوت را برگزیده اند: مشارکت-تعامل و اعمال نفوذ بر دیگران برای یاری رساندن به آنها.

  تصور کنید که اگر قهرمانان تنها بجای آنکه بیشتر وقت خود را صرف این کنند که برتری خود را به دیگران ثابت کنند به حل مشکلات و یافتن راه حلها بپردازند ,به چه میزان به افزایش بهره وری سازمان افزوده خواهد شد.

  اثرات منفی قهرمانی تنها در سازمانها:

  *ضعیف شدن گروه, قهرمانان تنها علاقه به تشریک مساعی و همکاری با دیگران ندارند چرا که اصولا" تصور می کنند خود قادر به انجام همه امور هستند.

  *کاهش مسئولیت پذیری, قهرمان تنها با شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت و یا اینکه سلب مسئولیت از دیگران با انجام دادن کارهایی که وظیفه فردی دیگر است سطح مسئولیت پذیری سازمان را پایین می آورد.

  *هدایت سازمان در مسیر نادرست با دستور کار قرار دادن اهداف و برنامه های شخصی بجای اهداف گروهی.

  *تضعیف روحیه در سازمان, هیچ کس نمی خواهد با فردی کار کند که تنها در پی بزرگ جلوه دادن خود است.

  *گروگان, آیا فردی در سازمان وجود دارد که تصور می کند بدون او سازمان نمی تواند به حیات خود ادامه دهد؟

  آیا روحیه قهرمانی تنها در سازمان شما وجود دارند؟ چه کسی سعی می کند که همه کارها را به تنهایی انجام دهد؟ چه کسی تصور می کند درخواست کمک از دیگران نشانه ای از ضعف است؟و یا بدتر چه کسی است که تصور می کند که او تنها کسی است که می تواند همه کارها را درست انجام دهد؟

  ایجاد روحیه مشارکت در بین افراد تیم از افزایش تضعیف روحیه و همچنین عدم پیشرفت ناشی از قهرمانی تنها پیشگیری می کند. و با تعامل و کمک به بیشینه سازی توانمندی های همدیگر رسیدن به اوج عملکرد سازمان را ممکن می سازد.

  با متدهای ذیل کمک کنید که روحیه مشارکت در سازمان شما به پیش رانده شود:

  1-تحقیق کنید که چه تعداد از افراد تیم شما تصور می کنند که درخواست کمک از دیگران نشانه ای از ضعف است, و اینکه اعضاء گروه برای اینکه این افراد احساس امنیت بیشتری از حضور در گروه و حمایت اعضاء آن داشته باشند چه کاری می توانند انجام دهند.

  2-ارزیابی کنید که اعضاء گروه احساس می کنند که چه بخشی از وقت خود را صرف این می کنند که کارهایی که مربوط به دیگران است را تصاحب کرده و خود به عهده بگیرند.سپس پیگیری کنید که چگونه آنها می توانند برای مشارکت با دیگران  در حل مسایل با گروه تعامل کنند .

  3-آیا برخی اعضاء بوسیله یک قهرمان تنها در این موقعیت قرار گرفته اند که بدون کمک آنها قادر به انجام کاری نخواهند بود؟  تیم  برای اینکه این افراد بتوانند به مشارکت با یک گروه بپردازند چه کمکی می تواند به آنها بکند؟ و یا اینکه اگر نمی خواهند با گروه کار کنند بایدبه حال خود رها شوند؟

  ترجمه و تالیف: مهدی فرهادی


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 2 آبان 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160690
 • بازدید امروز :82927
 • بازدید داخلی :3738
 • کاربران حاضر :128
 • رباتهای جستجوگر:391
 • همه حاضرین :519

تگ های برتر